Actina P6820 – recenzja taniego routera wspierającego standard AC.

rekomendacjapoMimo, że o standardzie AC mówi się wiele, to w dalszym ciągu ciężko znaleźć znajomego, który w swoim domu ma router działający w tym standardzie. Dlaczego? Z pewnością duże znaczenie mają ceny, które w przypadku takich urządzeń często potrafią być przerażające. Dziś przetestujemy router wspierający najnowszy standard szybkiego internetu, którego cena zamyka się w 200 złotych.

Actina

Znana w Europie z produkcji zaawansowanych serwerów oraz komputerów marka Actina – używana głównie przez klientów biznesowych zyskała partnera w postaci marki Pentagram, znanego z doskonałej jakości produktów sieciowych przeznaczonych dla klientów indywidualnych. Synergia ta pozwoliła na wprowadzenie nowej linii produktów  pod wspólnym logiem „Actina powered by Pentagram”wykorzystujących doświadczeń ie obu producentów. Sprawdźmy proste urządzenie tej marki:

IMG 0619Actina skupia się na zwykłych użytkownikach, którzy chcą kupić dobrze działający sprzęt w niskiej cenie. Oferta nie jest tutaj kierowana do pasjonatów jak to ma miejsce w przypadku firmy Linksys.

Osobiście testowałem już kilka produktów tej firmy i byłem zadowolony. Jest kilka rzeczy do których można się przyczepić, ale o tym w dalszej części.

Zestaw

Urządzenie zapakowano w sporych rozmiarów pudełko w barwach charakterystycznych dla producenta.IMG 0623

W zestawie znajdziemy:

  • router Actina P6820
  • kabel RJ-45
  • Zasilacz
  • Instrukcja obsługi

Samo urządzenie wyróżnia się następującymi cechami:

  • Porty – 1 + 3 10/100 Mb/s
  • Funkcja WPS – łatwe łączenie się z urządzeniami
  • 4 wbudowane anteny o zysku 5 dBi
  • Funkcja kontroli ruchu – QoS
  • Częstotliwość pracy 2,4 GHz / 5 GHz
  • Router przystosowany do gier on-line
  • Obsługa szyfrowania WEP/WPA/WPA2
  • Ochrona rodzicielska
  • Wbudowany Firewall
  • Obsługa standardu 802.11 AC 1200 Mb/s
  • Wsparcie dla IPTV

Actina jest zbudowana w taki sposób, aby urządzenie stawiać pionowo. Nieregularna bryła i połączenie białego koloru z żółtym sprawia, że urządzenie wygląda bardzo ciekawie i zwraca na siebie uwagę.

Spód routera został pokryty gumowa powłoką, dzięki której urządzenie stabilnie stoi na powierzchni blatu.

Nie można przyczepić się do jakości wykonania – jest dobrze, a nawet bardzo dobrze.

Na froncie urządzenia znalazło się miejsce dla diod pokazujących stan pracy, natomiast z tyłu – dla portów: 4 porty RJ-45, przycisk WPS, RESET, włącznik WiFi i złącze zasilania. Na obudowie znajdziemy też sporo otworów wentylacyjnych.

Konfiguracja

Tak jak w przypadku innych urządzeń sieciowych – całość konfiguracji oraz zarządzania przeprowadza się z poziomu przeglądarki internetowej po wpisaniu odpowiedniego, podanego w instrukcji obsługi adresu IP oraz loginu i hasła.IMG 0620

Przy pierwszym włączeniu uruchamiany jest kreator, który pomoże odpowiednio skonfigurować urządzenie. Panel administracyjny podzielony został na kilka zakładek. Interfejs nie jest ładny, jednak w miarę intuicyjny.

Działanie

Sieć o częstotliwości 5GHz jest mniej podatna na zakłócenia i idealnie sprawdza się przy wymagających połączeniach – strumieniowanie wideo, muzyki i gier wideo. W testowanym modelu nie było żadnych problemów, a generowana sieć faktycznie wykazała się większą wydajnością niż standardowa sieć 2,4 GHz.

Sieć 2,4 Ghz ma dobrze sprawdzać się w połączeniach mniej wymagających. Ma większy zasięg, ale jest bardziej podatna na zakłócenia. Sieć o tej częstotliwości wygenerowana przez router działała dobrze, dwa razy nastąpiło zerwanie połączenia niewynikające ze zbyt dużej odległości.IMG 0627

Test prędkości pomiędzy dwoma komputerami z kartami 802.11ac polegał na skopiowaniu 1 GB pliku. Dla ułatwienia oba komputery znajdowały się w tym samym pomieszczeniu co router. Osiągnięta maksymalna prędkość rzeczywista wyniosła około 12 MB/s.

Ogólne wrażenie: router działa stabilnie, nie zdarzają mu się restarty, dobrze radzi sobie z wieloma podłączanymi urządzeniami i nie przegrzewa się.

Podsumowanie

Actina P6820 to dobre i ciekawe urządzenie w swojej klasie cenowej. Atutem urządzenia jest zastosowanie technologii EcoGreen służące  do monitorowania  statusu połączenia oraz dostosowywania zużycia energii do bieżących potrzeb. Dzięki temu znacząco zredukujemy  koszty energii elektrycznej. Router działa stabilnie, nie zdarzają mu się restarty, dobrze radzi sobie z wieloma podłączanymi urządzeniami i nie przegrzewa się. Brak niektórych elementów które zostały wymienione w wadach nie stanowi problemu do użytkowania routera do większości rozwiązań domowych i dla małych i średnich firm. Polecamy!

IMG 0621IMG 0625IMG 0626IMG 0629IMG 0630IMG 0632

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Linksys prezentuje największe portfolio urządzeń wspierających technologię MU-MIMO

niedz. sty 31 , 2016
Podczas styczniowych targów CES 2016 w Las Vegas Linksys zaprezentował nowe urządzenia z linii MAX-STREAM MU-MIMO. Jest to kolejny krok w kierunku przyszłości, zaraz po tym jak w maju 2015 producent zaprezentował pierwszy router wspierający nową technologię MU-MIMO. Nowe urządzenia to 2 kolejne routery, wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej oraz adapter […]
cover

You May Like

Ostatnie wpisy

KONTAKT

e-mail:

redakcja@portal-ochrony.pl

tel.:

(+48) 513 949 472

adres: 43-178 Ornontowice

ul. Zwycięstwa 136

Wydawa: CERTE – Paweł Bilko

Redaktor naczelny: Paweł Bilko

Archiwa