AirLive AC.TOP – prezentacja sufitowego punktu dostępowego z technologią PoE

Sufitowy punkt dostępowy to urządzenie idealne do instalacji w miejscach publicznych takich jak hotele, szpitale, urzędy i biura. Wszędzie tam, gdzie warto zapewnić dostęp do sieci maksymalnie ukrywając urządzenie. Instalacja zwykłego routera w takich miejscach nie byłaby dobrym pomysłem – łatwo narazić się na kradzież urządzenia lub jego przypadkowe lub celowe uszkodzenie. AC.TOP to urządzenie oferujące prędkość transmisji nawet do 1200 Mb/s zapewniając przy tym dostęp do sieci nawet 100 użytkownikom w tym samym czasie.
Urządzenie oferuje dwie częstotliwości emitowanego sygnału – standardowa sieć o częstotliwości 2.4GHz przeznaczona dla komputerów, tabletów i smartfonów, oraz sieć o częstotliwości 5GHz idealna dla kamer IP, bezprzewodowego streamingu audio i wideo, a także gier online.

Pierwsze wrażenia

ac1
ac2
Urządzenie zapakowano w średniej wielkości pudełko, na którym znalazły się najważniejsze informacje odnośnie jego funkcjonalności – w tym również w języku polskim.
ac3
W skład zestawu oprócz samego urządzenia AC.TOP wchodzi również zasilacz, płyta CD z oprogramowaniem i instrukcją obsługi oraz zestaw montażowy do sufitu.
ac4
Urządzenie jest wielkości małego talerza obiadowego.  Jest również bardzo lekkie – waży 306 gramów.
ac5
AC.TOP wykonany został z matowego plastiku w kolorze białym. Na froncie urządzenia znalazły się otwory wentylacyjne, logo AirLive i dioda sygnalizująca stan połączenia.
ac6
Na spodzie znajdziemy: naklejkę z numerem seryjnym i najważniejszymi informacjami, port Ethernet z PoE, gniazdo zasilania i specjalne uchwyty do montażu na suficie.
ac7
Urządzenie nie jest grube a po instalacji na suficie wygląda bardzo naturalnie i nie rzuca się w oczy (nieświadoma osoba może pomyśleć, że jest to np. czujnik dymu).

Konfiguracja

Dołączona płyta CD
Na płycie znajdziemy:
– sterowniki i oprogramowanie – program AirLive IP Wizard służący do wyszukania urządzenia w sieci i przeprowadzenia wstępnej konfiguracji.
– instrukcję „szybki start” – dużo obrazków, pokazano w jaki sposób przymocować urządzenie do sufitu  oraz jak przeprowadzić pierwszą konfigurację. Brak języka polskiego.
– instrukcję obsługi – bardzo obszerna, opisane są wszystkie możliwe funkcje i ich konfiguracja. Niestety brak języka polskiego.
– instrukcję instalacji wideo – film z angielskimi napisami przedstawiający proces instalacji oprogramowania i wyszukania urządzenia w sieci.

Film: https://www.youtube.com/watch?v=5cxwmEONgEI&feature=youtu.be

Pierwsze uruchomienie

Urządzenie zostało wyposażone w technologię PoE, a więc nie będzie konieczności podłączania kabla zasilającego – wystarczy sam kabel Ethernet.

PoE (Power over Ethernet) – technologia przesyłu energii elektrycznej za pomocą skrętki do urządzeń peryferyjnych będących elementami sieci Ethernet: urządzeń komunikacji VoIP, adapterów sieci bezprzewodowej i punktów dostępu, kamer internetowych itp.

Takie rozwiązanie ma sens – w przypadku instalacji na suficie oszczędzamy sobie problemu z dodatkowym kablem oraz z ewentualnym brakiem gniazdka elektrycznego w okolicy. To rozwiązanie nie działa w przypadku jeśli urządzenie, do którego podłączamy naszego AC.TOP nie wspiera tej technologii.
1Po podłączeniu urządzenia należy przejść do panelu konfiguracyjnego – robi się to tak, jak w przypadku wszystkich tego typu urządzeń, czyli za pomocą przeglądarki internetowej.

W pasku adresu należy wpisać IP podany na naklejce znajdującej się na urządzeniu, a następnie wpisać login i hasło podane w instrukcji obsługi.
Przy pierwszym wejściu uruchomiony zostanie kreator konfiguracji. Możemy wybrać jeden z dwóch trybów – utworzenie nowej sieci bezprzewodowej lub rozszerzenie tej istniejącej. Po tym kroku zostaniemy poproszeni o podanie parametrów tworzonej sieci bezprzewodowej – nazwa, hasło, kanał, hasło itd.
Może to zwykłe czepianie się, ale w oprogramowaniu przy opisie funkcji używana jest nazwa „N.TOP” – jest to poprzednik tego urządzenia.
Czepianiem się natomiast nie jest to, że zarówno instrukcje obsługi jak i oprogramowanie nie jest dostępne w języku polskim.
Po wstępnym skonfigurowaniu urządzenia nastąpi jego ponowne uruchomienie.

Panel konfiguracyjny

Działanie

Testowana była jakość sygnału sieci o częstotliwości 2.4GHz. Sieć testowano na smartfonie Kruger&Matz LIVE za pomocą programu Wi-Fi Analyzer. Urządzenie testowano w biurze.

Obok urządzenia: -45 dBm
ściana działowa: -55 dBm
jedno piętro: -70 dBm
s1
s2s3

AC.TOP dobrze radzi sobie z udostępnianym sygnałem. Na podanych wyżej odległościach nigdy nie nastąpiło zerwanie połączenia.

Podsumowanie

AC.TOP to ciekawe urządzenie, którego cena w momencie pisania recenzji oscyluje w granicach 580zł co jest sporym wydatkiem. Jeżeli zależy nam na jak najlepszym ukryciu urządzenia, a przy tym oczekujemy wysokiej wydajności i dwóch zakresów działania, to AC.TOP może okazać się dobra inwestycją.

Redakcja

leave a comment

Create AccountLog In Your Account