Badania kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego

Jakiś czas temu jeden z użytkowników naszego forum zapytał o terminy ważności  badań KPZB i wzór dokumentu poświadczającego takie badania. Na szybko nikt nie potrafił odnaleźć takowych danych więc zapytaliśmy KGP oraz MSWiA.

Odpowiedź MSWiA odnośnie badań lekarskich KPZB

W odpowiedzi na pytania informuję, że wzór orzeczenia lekarskiego, potwierdzającego zdolność do pracy w charakterze kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego nie został określony przepisami prawa. Przepisy Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o o ochronie osób i mienia nie określają również terminu ważności orzeczeń potwierdzających zdolność do pracy. Decyzję o terminie następnego badania podejmuje lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne.

Pozdrawiam

podinsp. Aleksandra Nowara
Rzecznik Prasowy

W podobnym tonie wypowiedziało się kilka dni później KGP w kwestii badań kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na Pana zapytanie przesłane do MSWiA z dnia 25 lutego 2021 roku uprzejmie informuję, że kwestie dotyczące wpisu na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego regulują przepisy ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia. Przepisy niniejszej ustawy, nie określają wzoru i terminu ważności orzeczeń wydawanych osobom ubiegającym się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Takich regulacji nie zawiera również rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Orzeczenie stwierdzające posiadanie zdolności fizycznej i psychicznej do pracy dla kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego jest ważne w terminie określonym przez lekarza wystawiającego, a jeśli nie zostanie wskazana w nim data ważności – orzeczenie jest bezterminowe.

Z poważaniem,

podinsp. Andrzej Browarek
Naczelnik
Wydziału Prasowo-Informacyjnego
Biura Komunikacji Społecznej
Komendy Głównej Policji

z up. sierż. szt. Mariusz Kurczyk

Jak więc widać KPZT został zapomniany w tej kwestii i nie ma aktów prawnych normalizujących badania lekarskie dla tej grupy zawodowej.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Co mówimy detektywowi?

czw Mar 18 , 2021
Co mówimy detektywowi? Detektyw to zawód ryzykowny a profesjonalny detektyw musi działać zgodnie z prawem. Dlatego detektyw pracuje głównie głową, mimo wielu interakcji fizycznych. Detektyw w żadnym wypadku nie może pozwolić sobie na nieetyczne i nieprawne działania. Ponieważ detektyw gromadzi wiele informacji z różnych legalnych dostępnych źródeł. Więc sprawą normalną […]
Co mówimy detektywowi?

Najnowsze wpisy

KONTAKT

e-mail:

redakcja@portal-ochrony.pl

tel.:

(+48) 513 949 472

adres: 43-178 Ornontowice

ul. Zwycięstwa 136

Wydawa: CERTE – Paweł Bilko

Redaktor naczelny: Paweł Bilko

Archiwa