Chuango G5 – recenzja bezprzewodowego systemu alarmowego

639647189 216Chuango G5 to z założenia prosty w instalacji i stosunkowo tani system alarmowy. Jego przeznaczeniem są małe domy i firmy. Użytkownik, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z urządzeniami tego typu powinien z łatwością poradzić sobie z jego konfiguracją. Czy takie założenia sprawdzają się w rzeczywistości? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Zestaw

Cały zestaw zapakowano w małych rozmiarów opakowanie, na którym zawarto najważniejsze informacje, takie jak specyfikacja i możliwości, dlatego nawet bez zaglądania do instrukcji można zorientować się jak obsługiwać ten sprzęt.

Skoro mowa o instrukcji, to otrzymujemy jedynie skrócony opis kroków konfiguracji. Producent wyszedł z założenia, że instalacja urządzenia jest tak prosta, że nie ma potrzeby tworzenia instrukcji z prawdziwego zdarzenia. Uważam jednak, że mimo wszystko znajdą się osoby, które będą miały trudności z konfiguracją i taka skrócona instrukcja okaże się niewystarczająca.

Specyfikacja z pudełka:

Procesor ARM + Auror
Obsługa do 10 pilotów, do 50 czujników bezprzewodowych i do 50 breloków zbliżeniowych
Obsługa elektrozaczepu
Dwa wejścia przewodowe na czujniki
Wbudowane 1 000 000 kombinacji kodów RF utrzymuje wysoki stopień zabezpieczenia
Komunikacja przez sieć komórkową, prosta obsługa
Obsługa do 5 numerów telefonów, 1 numeru szybkiego wybierania i 1 numeru do informowania o zdarzeniach RFID
Opóźnienie wyjścia i wejścia
Uzbrojenie, rozbrojenie systemu za pomocą SMS lub połączenia
Zdalny monitoring dźwiękowy
Wbudowany głośnik do syreny alarmowej i rozmowy głosowej
Wbudowane dwa litowe akumulatory 700mA podtrzymujące system do 5 godzin
Informacje SMS o awarii zasilania, powrocie zasilania i niskim stanie napięcia akumulatorów
Szeroki zakres częstotliwości GSM 850/900/1800/1900MHz

IMG 7184

IMG 7185

IMG 7186

IMG 7188

W zestawie otrzymujemy:

1x bezprzewodowy panel dotykowy, z akumulatorami i syreną
2x radiowy pilot bezprzewodowy
2x brelok zbliżeniowy RFID
2x bezprzewodowy kontaktron
1x bezprzewodowy czujnik ruchu PIR
1x zasilacz

IMG 7190

IMG 7193

IMG 7194

IMG 7195

IMG 7197

IMG 7200

IMG 7202

Wygląd i wykonanie

Najważniejszym elementem całego zestawu jest oczywiście stacja bazowa. Została wykonana bardzo estetycznie, front stanowi szklana powierzchnia z dotykowymi przyciskami oraz kontrolkami stanu. Boki i tył wykonane zostały z białego plastiku. Po bokach znalazły się głośniki. Z tyłu znajdują się otwory służące do instalacji urządzenia na ścianie oraz ściągana klapka, pod którą znajdują się dwa akumulatory typu BL-5B, slot na kartę SIM, gniazdo zasilania oraz włącznik.

Radiowe piloty bezprzewodowe oraz breloki zbliżeniowe RFID zostały wykonane z plastiku i gumowych przycisków (piloty), ich jakość wydaje się być dobra.

Czujnik ruchu PIR został wykonany z podobnego białego, matowego plastiku. Jego wymiary to 108 x 52 x 36,8 mm.

Bezprzewodowe czujki otwarcia drzwi/okien (kontaktron) również zostały wykonane z białego matowego plastiku. Montuje się je równolegle do siebie, jedna część na framudze drzwi/okien, a druga na samych drzwiach lub oknie. Po rozwarciu tych elementów uruchamiają one alarm.

Wszystkie dołączone czujniki oraz stacja bazowa są wyposażone w baterie, po zamontowaniu poszczególnych elementów docelowych miejscach wystarczy wyciągnąć jedynie pasek zabezpieczający przez co instalacja jest uproszczona do minimum.

System alarmowy można rozbudowywać o kolejne elementy.  Obsługuje ona do 50 bezprzewodowych czujników, 50 tagów RFID i 10 pilotów bezprzewodowych.

Dokupić można:

czujnik wody
czujnik dymu
klawiatura
czujnik stłuczonego szkła
Przycisk SOS
wewnętrzna syrena
zewnętrzna syrena
repeater sygnału
czujnik światła

Niestety wśród sugerowanego dodatkowego wyposażenia nie znalazłem bezprzewodowej kamery IP, która mogłaby znacznie rozszerzyć możliwości domowego systemu alarmowego.

Mimo to, idea udostępniania akcesoriów jako dodatkowe wyposażenie jest bardzo dobra. Pozwala dostosować system do swoich potrzeb, a w zestawie podstawowym znajdują się jedynie najpotrzebniejsze akcesoria. Dzięki temu klient nie płaci za akcesoria, których nigdy nie wykorzysta.

Konfiguracja

Urządzenie wyposażone jest w slot kart SIM dzięki któremu możliwe jest pełne wykorzystanie funkcjonalności, które oferuje.

11292004 919796541418071 382648698 n

524198221 048

652028212 534

652028214 931

Konfiguracja może odbywać się na dwa sposoby:

przez wiadomości SMS
przez aplikację mobilną

W przypadku pierwszej opcji mamy do czynienia jedynie z podstawową konfiguracją i jest to rozwiązanie dość niewygodne.

Rozwiązaniem pozornie lepszym jest skorzystanie z dedykowanej aplikacji dostępnej dla systemów Android oraz iOS. Aby ją pobrać wystarczy zeskanować fotokod umieszczony w skróconej instrukcji lub wyszukać w sklepie z aplikacjami wpisując „G5 Alarm” .

W rzeczywistości aplikacja również korzysta z wiadomości SMS, więc najlepiej wyposażyć się w ofertę z nielimitowaną ich liczbą.

System powiadomień jest bardzo zaawansowany. Możliwe jest ustawienie powiadomień w sytuacjach niskiego poziomu baterii w danym czujniku, w przypadku próby ich demontażu, a także przy zaniku zasilania sieciowego w stacji bazowej, wykryciu ruchu, otworzeniu drzwi i innych zdarzeniach.

Działanie

W ramach testów system alarmowy testowałem w małym, dwupokojowym mieszkaniu. Czujnik otwarcia drzwi zamontowałem na drzwiach do jednego pokoju, drugi na drzwiach balkonowych, natomiast czujnik ruchu w korytarzu przy wejściu.
Co ważne, stacja bazowa stan rozbrojenia i uzbrojenia sygnalizuje dźwiękiem i kolorem co zapobiega przypadkowym działaniom.

Za pomocą pilota rozbroić system można już z klatki schodowej.  Zamiennie można też korzystać z tagów RFID.

Podczas testów urządzenie spełniło swoje zadanie i nie mam mu nic do zarzucenia.

Podsumowanie

Chuango G5 można nabyć w cenie około 680zł. W zamian za taki wydatek otrzymujemy naprawdę dobrej jakości system alarmowy, którego możliwości dodatkowo można rozbudować. Urządzenie można zainstalować w domu starszych osób, którymi się opiekujemy zwiększając przez to możliwości ich kontroli. Jest też dobrym dobrym sposobem na zbudowanie funkcjonalnego systemu alarmowego małym nakładem środków. Dużym minusem jest brak dokładnej instrukcji obsługi oraz brak jakiejkolwiek instrukcji w języku polskim – jest to urządzenie z założenia przeznaczone dla użytkowników nie mających dużej wiedzy o systemach alarmowych.

Redakcja

leave a comment

Create AccountLog In Your Account