Czas rewolucji minął. Dziś Przemysł 4.0 to długoterminowa ewolucja, od której nie ma ucieczki

Czas rewolucji minął. Dziś Przemysł 4.0 to długoterminowa ewolucja, od której nie ma ucieczki

Czas rewolucji minął. Dziś Przemysł 4.0 to długoterminowa ewolucja, od której nie ma ucieczki

28 maja 2018, Warszawa – Dlaczego zakłady przemysłowe powinny korzystać z rozwiązań Przemysłu 4.0 i dlaczego digitalizacja branży jest nieunikniona? O tym rozmawiali uczestnicy panelu „IV Rewolucja Przemysłowa w Europie. Jak wykorzystać szanse?” podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jednym z gości panelu był przedstawiciel Schneider Electric – Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Rynku Przemysłu na klaster Europy Środkowo – Wschodniej.


Dane zmienią Twój biznes

Przemysł 4.0 jest często łączony z hasłem rewolucja. Zdecydowanie lepiej pasuje tu jednak określenie ewolucja. Zmiany zachodzące w przemyśle to proces stopniowy i rozwijający się już od kilku lat, we wszystkich gałęziach gospodarki. Z roku na rok technologie implementowane w zakładach są coraz nowocześniejsze, co zapewnia coraz wyższą efektywność produkcyjną. Przemysł 4.0 dla wielu wciąż jednak pozostaje sloganem – dopiero odkrywane są możliwości, jakie niesie za sobą chociażby Internet Rzeczy. Warto zrobić to jak najszybciej – przedsiębiorcy i inżynierowie przemysłu mogą być pewni, że zmiany w ich branży są nieuniknione i rozwiązania Przemysłu 4.0 prędzej czy później zostaną wdrożone w ich zakładach.

Przemysł powinien coraz mocniej stawiać na wykorzystanie zaawansowanych technologii. Ogół koncepcji zastosowania nowych rozwiązań w tym sektorze opiera się przede wszystkim na zbieraniu danych, jakościowym ich przetwarzaniu i prawidłowym zaimplikowaniu w urządzeniach. Mamy dostęp do coraz większej ilości urządzeń, różnych protokołów komunikacyjnych i przede wszystkim do danych, a ich przetwarzanie, najlepiej w czasie rzeczywistym, jest kluczem do prawidłowego zarządzania procesem.

– Transformacja technologiczna i automatyzacja przemysłu jest nieunikniona. W ciągu najbliższych 5 lat liczba urządzeń podłączonych do sieci wzrośnie o 50 mld, co bezpośrednio wpłynie na wzrost ilości danych i informacji, którymi trzeba będzie zarządzać w zakładach przemysłowych. Te dane powinny zachęcić wszystkich przedsiębiorców do jak najszybszej implementacji rozwiązań Przemysłu 4.0 w swoich zakładach. W Polsce odsetek w pełni zautomatyzowanych fabryk był stosunkowo niewielki – w 2017 roku było to tylko 15%. Aby pozostać konkurencyjnym i efektywnym produkcyjnie, zakłady muszą adaptować się do zmian i korzystać z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, takich jak platforma EcoStruxture – otwarta architektura Internetu Rzeczy, która optymalizuje procesy w zakładzie przemysłowym, znacząco usprawniając jego działanie – mówił Ireneusz Martyniuk podczas panelu dyskusyjnego „IV Rewolucja Przemysłowa w Europie. Jak wykorzystać szanse?” na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2018.

W odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie branży przemysłowej na technologie przyśpieszające automatyzację i cyfryzację tej branży, Schneider Electric oferuje innowacyjne rozwiązanie dla tego segmentu – EcoStruxure. Jest to otwarta, podłączona do Internetu Rzeczy (IoT) i interoperacyjna architektura systemu oraz platforma, która oprócz tego, że łączy wspomniane elementy, dostarcza również aplikacje i oprogramowanie, umożliwiające połączenie różnych systemów, np. tych działających w fabryce – w jeden kompatybilny system. Dzięki przetwarzaniu w chmurze, pozwala ona w czasie rzeczywistym analizować dowolną ilość danych, z różnych źródeł i dostarczać gotowe rozwiązania zarządcom fabryk. Taka platforma ujednolicająca działanie różnych systemów, wykorzystana może być również w budownictwie, energetyce czy centrach danych.

Jak przekonać firmy, aby inwestowały w nowe technologie?

Z globalnego badania Schneider Electric „IoT 2020” przeprowadzonego na 2500 firm wynika, że 70 proc. kadry kierowniczej dostrzega wartość biznesową, jaką niesie ze sobą IoT, a 63 proc. planuje zastosować to rozwiązanie w celu lepszej analizy zachowań klientów i podniesienia jakości usług. Jednak wciąż wiele mniejszych przedsiębiorstw, z obawy przed wysokimi kosztami, nie wdraża innowacyjnych rozwiązań w swoich zakładach. Z badań „MotoBarometr 2017” wynika, że np. w branży motoryzacyjnej najpoważniejszą barierą we wdrażaniu Przemysłu 4.0 w firmie oraz całej branży stanowi m.in. niepewność dot. zwrotu z inwestycji (21%) oraz koszty dostosowania się do standardów zapewniających interoperacyjność (21%).

– Wprowadzenie rozwiązań technologicznych możliwe jest również w mniejszych zakładach, dzięki zastosowaniu rozwiązań z obszaru automatyki, które wykorzystują w swoim działaniu właśnie elementy szeroko rozumianego IT. Takim przykładem może być wdrożenie nowoczesnych sterowników czy oprogramowania do zarządzania pracą zakładu. Mniejszy zakład niekoniecznie musi inwestować w rozwiązania z zakresu IoT, gdzie mamy do czynienia z wzajemnie komunikującymi się maszynami. Często zastosowanie odpowiedniego oprogramowania czy wymiana mniejszego podzespołu na nowszy, współpracujący z oprogramowaniem sprawia, że taki mniejszy zakład również może przeprowadzić swoją rewolucję 4.0. – mówił Ireneusz Martyniuk.


O Schneider Electric

EcoStruxure ™ to otwarta, interoperacyjna architektura i platforma obsługująca Internet Rzeczy (IoT). Platforma zapewnia najwyższą jakość w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności, wydajności, trwałości i łączności wszystkim klientom Schneider Electric. EcoStruxure™ wykorzystuje rozwój najnowszych technologii w zakresie Internetu Rzeczy, mobilności, czujników, technologii chmury, analityki i cyberbezpieczeństwa, w celu dostarczania innowacji na każdym poziomie. Dotyczy to produktów połączonych (Connected Products), sterowanie brzegowe (Edge Control), aplikacji, analityki i usług. Platforma EcoStruxure ™ została wdrożona w ponad 480 000 miejscach, przy wsparciu ponad 20 000 integratorów systemów i programistów, łącząc ze sobą ponad 1,6 miliona urządzeń, za pośrednictwem ponad 40 usług cyfrowych.
Schneider Electric jest liderem cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, centrach danych, obiektach infrastrukturalnych, energetyce oraz przemyśle.
Firma obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.
Schneider Electric współpracuje z szeroką społecznością Partnerów, Integratorów oraz Deweloperów w oparciu o swoją otwartą platformę technologiczną, dostarczając sterowanie w czasie rzeczywistym i efektywność operacyjną.
Wierzymy, że Schneider Electric to wspaniała firma dzięki wspaniałym ludziom i partnerom, którzy ją tworzą. Nasze zaangażowanie w innowacyjność, różnorodność oraz zrównoważony rozwój zapewnia niezawodny dostęp do energii każdemu, w każdym miejscu i w każdym momencie naszego życia. Nazywamy to Life Is On.
www.schneider-electric.pl 

Redakcja

leave a comment

Create AccountLog In Your Account