Kwalifikacja „dozorowanie mienia”

7

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynął wniosek o włączenie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, kwalifikacji rynkowej „dozorowanie mienia.” Wnioskodawcą jest Fundacja VCC.

Zintegrowany System Kwalifikacji

15 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Rozwiązania, które wprowadza Zintegrowany System Kwalifikacji, to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce.

Kwalifikacje to jednak nie tylko świadectwo szkolne czy dyplom magistra. Wiedzę,  umiejętności oraz kompetencje społeczne zdobywamy w różnych miejscach: w szkołach i na uczelniach, ale też w miejscu pracy, na kursach prowadzonych przez firmy szkoleniowe, czy ucząc się samodzielnie w domu. Oznacza to, że bardzo często posiadamy kompetencje poszukiwane na rynku pracy, ale nie możemy oficjalnie tego potwierdzić przed pracodawcą.

W związku z rozpoczęciem wdrożenia procedury kwalifikacji „dozorowanie mienia,” Departament Zezwoleń i Koncesji MSWiA, zwrócił się do Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony z prośbą o wzięcie udziału w konsultacjach środowiskowych dotyczących wyżej wymienionej kwalifikacji.

 

Kwalifikacja „dozorowanie mienia”

Zgodnie z założeniami, osoba posiadająca kwalifikacje „dozorowanie mienia” będzie przygotowana do dozorowania mienia, z wyłączeniem obiektów podlegającej obowiązkowej ochronie, konwojowania środków pieniężnych.

Osoba posiadająca wyżej wymienione kwalifikacje zabezpiecza takie obiekty jak centra handlowe, firmy, sklepy, biurowce, osiedla mieszkaniowe, obsługuje systemy monitoringu a w razie potrzeby wzywa odpowiednie służby.

Projektuje się, że czas na zdobycie kwalifkacji to około 86 godzin, w tym 56 godzin kursu/szkolenia a 30 godzin to praca własna.

 

Przykładowy egzamin na kwalifikację zawodową „Montowanie stolarki budowlanej”

Zapewnienie bezpieczeństwa mienia realizowane jest poprzez osoby dozorujące, które nie tylko chronią przed wtargnięciem osób nieuprawnionych, ale także powinny być przygotowane do podjęcia ewakuacji, reagowania na zagrożenia przeciwpożarowe, czy każde inne zagrożenie powstałe na terenie dozorowanego obiektu. Przygotowanie pracowników firm ochroniarskich nie podlega aktualnie standaryzacji, pomimo, iż powinny one mieć odpowiednie wyszkolenie ponieważ to one pierwsze rozpoznają zagrożenie i zarządzają ewakuacją.

 

 

Redakcja

7 thoughts on “Kwalifikacja „dozorowanie mienia”

  1. A może by tak zająć się przywróceniem licencji I i II stopnia anie szmacic dalej ten zawód w którym średnia wieku wacha się w granicach 50-60 lat, a 50 % zatrudnionych osób robi z przymusu bo nikt inny ich nigdzie nie chce zatrudnić, śmiech na sali co wyprawia się w dziedzinie ochrony w Polsce.

    1. Ochrona jest potrzebna tylko do bicia kasy tanim kosztem, więc nikogo przywrócenie licencji nie zainteresuje. Teraz będą kolejne uprawnienia do sprzedania dla ośrodków kursowych.

  2. Problem w tym że często pracownicy ochrony nie mają szkoleń BHP i pPoż (podpisują fikcyjne szkolenia) wchodzisz na obiekt i nikt ci planu rozmieszczenia gaśnic nie pokazuje masz 0 pojęcie o chronię przeciw pożarowej na danym obiekcie w razie pożaru uciekasz jak reszta bo nie wiesz co robić właściciela obiektu też to nie interesuje czy jego obiekt ochrania człowiek mocno schorowany czy młody byle tylko faktura za usługi wynosiła jak naj mniej

  3. Praca w ochronie odpowiedzialna jest sie narażonym na obelgi ze strony patenta, placa marna do do ryzyka w przypadku imprezy masowych duże ryzyko mala stawka godzinowa duze wymagania brak regulacji prawnych w tym kierunku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak rozpoznajemy zdradę?

niedz. sie 4 , 2019
Oczywiście jak długo istnieją ludzie to formy podejrzeń i zdrad partnerskich powiązanych z zazdrością są nagminne we wszystkich społecznościach. Również powstaje pytanie nie mniej ważne, czy te podejrzenia są uzasadnione?. Wtedy, gdy występują tego typu rozterki, wkracza firma detektywistyczna. Oczywiście Prywatny Detektyw Kraków w przypadku wątpliwości co do podejrzeń zdrady […]

You May Like

Ostatnie wpisy

KONTAKT

e-mail:

redakcja@portal-ochrony.pl

tel.:

(+48) 513 949 472

adres: 43-178 Ornontowice

ul. Zwycięstwa 136

Wydawa: CERTE – Paweł Bilko

Redaktor naczelny: Paweł Bilko

Archiwa