Planet ICA-4150 – niedroga kamera IP do całodobowego monitoringu zewnętrznego

rekomendacjapoProfesjonalne urządzenia do monitoringu są wyposażane w funkcje, które w wielu prostych instalacjach do nadzoru są po prostu zbędne. Ważne są natomiast cena i przyzwoita jakość obrazu. Opisywana kamera – Planet ICA-4150 to przykład urządzenia, które mimo niskiej ceny oferuje solidne funkcje, przydatne w mniej zaawansowanych systemach do monitoringu. Taka kamera jest również dobrym dodatkiem, lub uzupełnieniem do każdego już wdrożonego systemu.

fot1

ICA-4150 to kamera IP z 1-megapikselowym sensorem optycznym CMOS 1/4″, który pozwala na nagrywanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 720p (1280×720 pikseli) z prędkością 30 klatek na sekundę. Dodatkowo kamera została wyposażona w diody podczerwieni, które oświetlają obszar w zasięgu około 20 m przed kamerą w kompletnych ciemnościach. Producent zaimplementował też technologie do poprawy jakości obrazu: WDR oraz DNR, a także zastosował kompresję h.264, która zachowuje rozsądną jakość obrazu, kompresując pliki video. Warto wspomnieć też o obudowie z certyfikatem odporności przed wodą i kurzem (stopień IP66).

Budowa kamery
Opisywana kamera należy do kategorii kamer kopułkowych z ruchomym obiektywem. Jest niewielka – ma jedynie 110 x 86 mm i lekka – waży około 350 g. Urządzenie jest w całości wykonane z metalu i jest dodatkowo szczelne, dlatego może pochwaliś się stosownym certyfikatem. Kopułka jest przykręcona do podstawy za pomocą dwóch śrub, a z kolei podstawę przykręca się do ściany lub sufitu za pomocą dwóch śrubek z kołkami montażowymi. Po zamontowaniu kamera solidnie trzyma się podłoża, a raz wyregulowany obiektyw sztywno utrzymuje swoją pozycję.

fot2fot3fot9

Z kamery wyprowadzony jest pojedynczy przewód, który rozdziela się na dwa złącza: port Ethernet z obsługą zasilania POE oraz standardowe złącze zasilania. Technologia PoE (Power over Ethernet) pozwala zasilić sprzęt sieciowy przez skabel sieciowy RJ-45 przy jednoczesnym przesyłaniu danych. PoE dzieli się na 2 podtypy o maksymalnej przesyłanej mocy 30 W. Umożliwia to zasilanie kamer z mocnymi oświetlaczami podczerwieni, telefonów IP czy drukarek sieciowych za pomocą kabla RJ-45.

fot4fot6fot7

Dołączone akcesoria
Kamera zapakowana jest w małe pudełko, wyłożone od wewnątrz specjalnym materiałem, który zabezpiecza zawartość. Oprócz kamery w zestawie otrzymujemy

  • skróconą instrukcję instalacji
  • płytę CD z narzędziami do konfiguracji i obsługi kamery
  • śrubki z kołkami rozporowymi do montażu
  • uszczelnienie połączenia kabla ethernetowego

W zestawie nie ma niestety zasilacza, trzeba się w niego zaopatrzyć indywidualnie. Jest to standardowy dla kamer IP zasilacz DC 12V / 1A. Jeżeli w używanym systemie monitoringu jest zainstalowany switch z POE, kamerę będzie można bezproblemowo do niego podłączyć. Dodatków jest niewiele, ale w zupełności wystarczają one do montażu i konfiguracji kamery.
fot8fot5

Konfiguracja i obsługa kamery
Po pomyślnym zamontowaniu kamery i podłączeniu jej do sieci oraz zasilania należy skorzystać z dołączonego na płycie CD programu, który automatycznie odnajdzie adres IP kamery w naszej sieci. Znaleziony adres IP należy wpisać w pasku adresu przeglądarki i podczas logowania podać domyślny login i hasło (admin/admin). Panel zarządzania kamerą jest wyświetlany poprawnie tylko w przeglądarce Internet Explorer.

01345

Panel zarządzania wita nas ekranem z podglądem obrazu na żywo oraz szybkim dostępem do podstawowych funkcji: zapisywania zdjęć oraz nagrań na twardym dysku, przybliżaniu wybranego obszaru za pomocą funkcji cyfrowego zoomu oraz przełączaniu obrazu na pełny ekran.

678910

Menu ustawień – „Setup” udostępnia wszystkie opcje, w tym ustawienia jakości obrazu, trybu pracy diod podczerwieni, ustawienia sieciowe, daty i godziny, możliwość dodawania i usuwania kont dostępowych do panelu oraz sekcję do aktualizowania oprogramowania.

1112131415

Z ciekawych opcji oraz funkcji warto wymienić możliwość skorzystania z funkcji wykrywania ruchu. Detekcja ruchu może odbywać się na całym obrazie lub też na jego fragmencie. Możemy też wybrać czułość działania tej funkcji. Po wykryciu ruchu na danym obszarze kamera wyśle powiadomienie emailem i zapisze dany fragment nagrania lub zdjęcie.

16171819

Nagranie

Kamera nagrywa bardzo płynny obraz – za sprawą funkcji Fluent (do wyboru jest też Real Time).
Maksymalna rozdzielczość to 1280 x 720 pikseli (720p), która jest obecnie minimum w oferowanych kamerach – dostępne są urządzenia rejestrujące obraz w rozdzielczości 1080p lub nawet 4K, jednak są one odpowiednio droższe. Nagrania są też bardzo ostre, jednak brakuje tu szczegółowości. Na obraz z kamery możemy nałożyć datę i godzinę oraz dowolny tekst. Kolor tekstu zmienia się dynamicznie w zależności od tła.

Podsumowanie
Planet ICA-4150 to solidne i niedrogie rozwiązanie dla instalatorów oraz użytkowników indywidualnych. Zastosowanie odpornej obudowy oraz diod podczerwieni podnosi walory użytkowe tego urządzenia. Rozdzielczość i jakość obrazu jest średnia, ale co najważniejsze rejestrowane materiały są bardzo płynne. Przydatna jest też funkcja wykrywania ruchu.
W ogólnej ocenie kamera to udane urządzenie, które stanowi sensowną konkurencją dla tanich kamer analogowych oraz kamer IP konkurencji. Solidne wykonanie i obecność diod podczerwieni to największe plusy Planet ICA 41-50. Sugerowana cena detaliczna: 390 zł.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Już 20 czerwca 2015 szkolenie PSPO

niedz. cze 14 , 2015
Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochrony chcąc realizować cele statutowe postanowiło zorganizować szkolenie pod nazwą „Edukacja lato 2015”. Szkolenie odbędzie się 20 czerwca 2015 w Warszawie, a jego zamiarem jest poszerzenie wiedzy oraz świadomości osób pracujących w branży ochrony osób i mienia w zakresie obowiązującego prawa.

You May Like

Ostatnie wpisy

KONTAKT

e-mail:

redakcja@portal-ochrony.pl

tel.:

(+48) 513 949 472

adres: 43-178 Ornontowice

ul. Zwycięstwa 136

Wydawa: CERTE – Paweł Bilko

Redaktor naczelny: Paweł Bilko

Archiwa