Przyszli studenci rozpoczęli podstawowe szkolenie wojskowe

Po niełatwym procesie rekrutacji i egzaminach wstępnych, 889 kandydatów na żołnierzy zawodowych rozpoczęło dzisiaj w Wojskowej Akademii Technicznej podstawowe szkolenie wojskowe. Jest to etap obowiązkowy dla osób przyjętych na studia wojskowe, podczas którego kandydaci uczą się żołnierskiego rzemiosła.

Młodych adeptów sztuki wojskowej przywitał rektor-komendant gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek. Po przyjęciu, pobraniu umundurowania i wyposażenia żołnierskiego, nowo wcieleni kandydaci otrzymują przydziały do pododdziałów szkolnych, zapoznają się z kadrą oraz infrastrukturą uczelni, a podczas pierwszych zajęć poznają wojskowe stopnie, podstawy regulaminów i musztry. Odwiedzają także fryzjera oraz rozmawiają z psychoprofilaktykiem. Już w piątek 23 sierpnia otrzymają swoją pierwszą służbową broń. Przed nimi szkolenie bojowe, szkolenie logistyczne oraz podstawy edukacji obywatelskiej i wychowania wojskowego, czyli zajęcia, które każdy kandydat na żołnierza zawodowego musi odbyć i zaliczyć zanim otrzyma studencki indeks.

Liczba osób przyjmowanych na studia wojskowe w WAT znacznie wzrasta w ostatnich latach. W celu zapewnienia naszym studentom bardzo dobrych warunków dydaktycznych i bytowych uczelnia rozwija swoje zaplecze logistyczne. „Wojskowa Akademia Techniczna jest dobrze przygotowana na przyjęcie tak dużej liczby nowych studentów. Pokoje są wystarczająco duże, by każdy czuł się komfortowo. Niedawno została także oddana do użytku kolejna stołówka wojskowa, która umożliwia wyżywienie większej liczby osób. Doskonale przygotowana jest także baza sportowa” – mówi prorektor ds. wojskowych płk dr inż. Artur Król oraz dodaje, że podstawowe szkolenie wojskowe to czas na adaptację i przygotowanie do służby w wojsku. „Nowo wcieleni kandydaci muszą być przygotowani na niełatwe szkolenie wojskowe, poranne wstawanie i całodniowe zajęcia. Jednak po tym okresie, przyszłych oficerów czekają już pięcioletnie studia, które wymagają więcej nauki niż tak intensywnego szkolenia wojskowego jak podczas psw”.

Przez cały okres trwania podstawowego szkolenia wojskowego uczelnia zapewnia kandydatom zabezpieczenie medyczne. Młodych ludzi wspierają dodatkowo psycholog, kapelan WAT oraz cała kadra dydaktyczna, która każdemu służy pomocą.

Wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne nabyte w czasie trwania szkolenia sprawdzone zostaną podczas egzaminów 24 – 26 września. Ci, którzy pomyślnie je zdadzą, 27 września przystąpią do uroczystej przysięgi wojskowej.

Monika Przybył
fot. Grzegorz Rosiński
Artykuł Przyszli studenci rozpoczęli podstawowe szkolenie wojskowe pochodzi z serwisu Wojskowa Akademia Techniczna.

źródło: Wojskowa Akademia Techniczna
Przyszli studenci rozpoczęli podstawowe szkolenie wojskowe

doniesienia prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Żołnierz z WAT członkiem Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego

czw. sie 22 , 2019
Prezydent RP Andrzej Duda powołał członków Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego, najwyższego wojskowego odznaczenia nadawanego w czasie pokoju. Wśród pięciu powołanych żołnierzy, którzy wykazali się wybitnym męstwem oraz bohaterstwem na polu walki jest starszy chorąży sztabowy Marek Górski, szef 9 kompanii 1 Batalionu Szkolnego Wojskowej Akademii Technicznej. Żołnierz służący w naszej […]

You May Like

Ostatnie wpisy

KONTAKT

e-mail:

redakcja@portal-ochrony.pl

tel.:

(+48) 513 949 472

adres: 43-178 Ornontowice

ul. Zwycięstwa 136

Wydawa: CERTE – Paweł Bilko

Redaktor naczelny: Paweł Bilko

Archiwa