Recenzja systemu alarmowego w obudowie budzika – Smanos G310

rekomendacjapoPopularność rozwiązań inteligentnego domu ciągle rośnie. Nic dziwnego – postęp sprawia, że urządzenia stają się coraz tańsze i oferują większe możliwości. W tytule artykułu nie ma błędu – opisywany Smanos G310 to połączenie centralki systemu alarmowego, głośnika z bluetooth, radia i budzika w kompaktowej obudowie. Dodatkowo wszystkie funkcje urządzenia mogą być sterowane za pomocą aplikacji mobilnej (do urządzenia należy włożyć wtedy kartę SIM z dodatnim stanem konta). Wraz z urządzeniem otrzymujemy zestaw czujników, które służą do stworzenia prostego systemu alarmowego w domu, biurze czy nawet niewielkim sklepie. Czy warto zainteresować się takim wielofunkcyjnym urządzeniem?

 

Wygląd zewnętrzny

Smanos G310 wyglądem przypomina tradycyjny radiobudzik – ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 164x140x57 mm. Obudowa jest w całości zrobiona z błyszczącego plastiku, przez co wygląda efektownie i solidnie. W dotyku materiał ten nie sprawia wrażenia taniego i słabej jakości.

obrazek2

Na froncie znalazł się wyświetlacz podświetlany na niebiesko. Znajdziemy na nim podstawowe informacje, takie jak godzinę, aktywność modułu bluetooth, status systemu alarmowego itp. Ekran jest otoczony czarną ramką, co dodaje urządzeniu jeszcze większej elegancji.

obrazek11

Po bokach znalazły się otwory dla głośnika. Muszę przyznać, że jakość dźwięku wydobywającego się z G310 stoi na bardzo przyzwoitym poziomie.

Z tyłu centralki alarmowej producent umieścił złącze AUX (do podłączenia zewnętrznych głośników), złącze zasilania, przycisk SOS oraz przewodową antenę FM.

obrazek5

Na spodzie odnajdziemy kolejne otwory, za którymi skrywa się głośnik (pojedynczy, o mocy 3W), 4 gumowe nóżki zapewniające stabilność oraz klapkę, pod którą skrywa się główny wyłącznik urządzenia, przycisk reset oraz slot na karty SIM. To dzięki niej mamy możliwość sterowania funkcjami systemu G310 za pomocą urządzenia mobilnego i dedykowanej aplikacji mobilnej.

obrazek4

Najważniejszy element – „centrum sterowania” centralką znajduje się na górnej ściance. Oprócz logo producenta znalazło się tam w sumie 15 przycisków do obsługi urządzenia. Każdy z nich ma narysowaną ikonę, także nie ma obaw o to, że podczas obsługi pomylimy którykolwiek z nich.

obrazek1

Dołączone akcesoria

Oprócz głównej centralki otrzymujemy w zestawie zestaw kilku akcesoriów, które pomogą stworzyć całkiem sprawnie działający system monitoringu. Wśród nich znajdziemy:

Czujnik otwarcia drzwi i okien, w skład którego wchodzą dwa elementy – nadajnika i odbiornika. W momencie, gdy oba te elementy zostaną rozdzielone, centrala uruchamia alarm i dodatkowo czujnik sygnalizuje ten stan czerwoną diodą. Nadajnik montujemy np. na ramie drzwi, a odbiornik na samuch drzwiach tak, że przy zamkniętych drzwiach pozostają one złączone. Co ciekawe nadajnik jest wyposażony w czujnik informujący o demontażu tego elementu. Po wykryciu takiego zdarzenia uruchomiony zostaje alarm.

obrazek7

Kolejny czujnik to czujnik ruchu PIR, czyli klasyczny wykrywacz ruchu. Gdy jakiś obiekt pojawi się w zasięgu działania czujki, centrala uruchamia alarm. Dodatkowo czujnik ten ma osobny sensor otwarcia obudowy – każdorazowe otworzenie obudowy uruchamia alarm.

obrazek6

Oprócz czujników mamy też dwa piloty zdalnego sterowania, które umożliwiają aktywację/dezaktywację alarmu, włączenie strefy domowej oraz przycisk SOS do włączania alarmu na żądanie (np. do odstraszenia).

obrazek3

Ostatnim z elementów jest dodatkowa syrena ze światłami stroboskopowymi, która odtwarza bardzo głośny (wg specyfikacji 75 dB) dźwięk alarmu oraz ostrzegawczo mruga światłem. Bardzo podoba mi się sposób instalacji syreny alarmowej – po prostu wkładamy ją do wolnego gniazdka elektrycznego i naciskamy przycisk parowania.

obrazek9obrazek10

Konfiguracja i obsługa

Smanos G310 jest gotowy do działania praktycznie od razu po wyjęciu z pudełka. Wszystkie czujki i piloty są domyślnie sparowane ze stacją bazową, wystarczy podłączyć zasilanie, włożyć do slotu kartę SIM, pobrać aplikację i podać nr karty SIM włożonej do urządzenia – gotowe!

zrzut1

zrzut2

Pozostaje tylko rozmieszczenie czujników w odpowienich miejscach. Są one zasilanie bateryjnie, dlatego nie musimy martwić się o żadne przewody ani gniazdka zasilania. Ciekawi mnie tylko w jaki sposób czujniki informują centralkę o wyczerpanych bateriach.

Aplikacja G310 Alarm oferuje minimum opcji potrzebnych do obsługi urządzenia. Możemy uzbroić lub rozbroić alarm, wybrać język interfejsu (brak polskiego), zapisać alarmowe numery telefonów, zmienić nazwę każdego z czujników i zmienić czas automatycznego uzbrajania/rozbrajania po wejściu/wyjściu z domu.

zrzut3zrzut4zrzut5zrzut6zrzut7

Kolejne z oferowanych funkcji to możliwość strumieniowania dźwięku z urządzeń mobilnych przy wykorzystaniu bluetooth. Funkcja ta działa znakomicie! G310 i mój smartfon sparowały się błyskawicznie bez potrzeby podawania kodów. Po uruchomieniu odtwarzacza muzyki w telefonie byłem pozytywnie zaskoczony jakością i głośnością dźwięku wydobywającego się z centralki. Urządzenie gra bardzo głośno, nie brakuje tonów średnich, wysokich oraz niskich. Również funkcja radia działała sprawnie – stacje wyszukiwały się szybko i bezproblemowo.

Podsumowanie

Smanos G310 to bardzo ciekawe urządzenie, łączące wiele funkcji w małej, eleganckiej obudowie. Kierowane jest ono do osób, które chcą wyposażyć swój dom lub biuro w niedrogi i prosty w obsłudze system alarmowy. Wiadomo, że rozwiązanie Smanos nie zapewni 100% bezpieczeństwa przed złodziejami i włamywaczami, ale do prostych zastosowań powinno się nadawać. Sugerowana cena – 879 zł. Nieco wysoka, ale łatwość instalacji i obsługi ją rekompensuje.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

To już ostatni dzwonek - 7TH SASMA BSC 2015

niedz. lis 22 , 2015
To już ostatni dzwonek!!! SASMA Business Security Conference jest znana jako najważniejsze tego typu wydarzenie w branży bezpieczeństwa biznesu w Europie Środkowo – Wschodniej, które przyciąga zarówno przedstawicieli branży technologicznej jak i pracowników korporacji, menedżerów, członków kadry kierowniczej i specjalistów z branży, zapewniając wgląd oraz umożliwiając dyskusje i wymianę doświadczeń […]
sasma bsc baner

You May Like

Ostatnie wpisy

KONTAKT

e-mail:

redakcja@portal-ochrony.pl

tel.:

(+48) 513 949 472

adres: 43-178 Ornontowice

ul. Zwycięstwa 136

Wydawa: CERTE – Paweł Bilko

Redaktor naczelny: Paweł Bilko

Archiwa