Smanos W100 – test systemu alarmowego WiFi dla każdego

smanos W100 smart home alarm systemSmanos to firma, która specjalizuje się w tworzeniu urządzeń zabezpieczających domy przed włamaniami czy wypadkami losowymi. Cechą charakterystyczną jest tutaj łatwość konfiguracji – są to produkty kierowane do zwykłego użytkownika, który nie posiada żadnej specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie. Po prostu wybiera się do sklepu, kupuje produkt firmy Smanos, który po podłączeniu do prądu przeprowadzi go przez krótki i prosty proces konfiguracji.

Tak to wygląda w teorii, a jak jest w praktyce? Sprawdzimy to.

Rozpakowanie

Standardowe kartonowe pudełko, a na nim dużo informacji odnośnie przeznaczenia i funkcjonalności produktu – nie ma się do czego przyczepić.

W zestawie znajdziemy:

stację bazową W100
czujnik ruchu PIR
czujnik otwarcia drzwi/okien
dwa piloty bezprzewodowe
kabel RJ11
zasilacz

Nie jest to zestaw zamknięty. Poza standardowymi akcesoriami możemy kupić dodatkowe – dostępne na stronie producenta.

Wygląd

Niewątpliwie najciekawszym i najważniejszym elementem jest tutaj stacja bazowa, która odpowiada za za funkcjonowanie systemu. Ma ona kształt klosza, wygląda dość futurystycznie i tym samym zwraca na siebie uwagę. Czy to dobrze? Ocenę pozostawiam Wam, ale taki domowy system alarmowy nie powinien zwracać uwagi, bo może być łatwo zauważony przez potencjalnego włamywacza, który urządzenie po prostu odłączy.

Wykonanie nie jest najlepsze jednak trzeba pamiętać, że nie jest to smartfon, który dzień w dzień będziemy nosić w kieszeni. Biały plastik jest trochę tandetny i czasami trzeszczy. Z przodu znajduje się duży czarny panel, który po włączeniu do prądu pełni funkcje wyświetlacza i klawiatury dotykowej.

Na spodzie znajdziemy czarną gumową nóżkę, głośnik syreny alarmowej oraz naklejki informacyjne.

Z tyłu: włącznik (jak z chińskich zabawek elektronicznych, mogli zrobić to lepiej), dwa porty RJ-11 i gniazda zasilania.

Czujniki wykonane są białego matowego plastiku i sprawiają wrażenie wykonanych solidnie.

Piloty bezprzewodowe zasilane są jedną baterią CR2032, wykonane zostały z białego błyszczącego plastiku oraz gumowej powierzchni, na której znajdują się przyciski. Korzysta się z tego wygodnie i nie ma się do czego przyczepić.

Działanie i konfiguracja

To najlepsza okazja do przetestowania czy faktycznie konfiguracja jest taka bezproblemowa jak sugeruje producent.

Po zakupie należy zastanowić się jak rozmieścić czujniki. Nie ma ich dużo więc jeśli zamierzamy instalować system w domu jednorodzinnym to będzie trzeba od razu rozważyć zakup dodatkowych czujników.

Aby skonfigurować system należy włączyć urządzenie, a następnie pobrać dedykowaną aplikację na smartfona z systemem Android lub iOS. Niestety użytkownicy mobilnego Windowsa nie będą mogli skorzystać z tego urządzenia.

Po instalacji aplikacja w kilku krokach przeprowadzi nas przez proces konfiguracji urządzenia. Niestety – nie jest dostępna w języku polskim.

Przez cały okres testów urządzenie działało poprawnie. Nie spotkałem się z nieprzewidzianymi restartami lub niepoprawną komunikacją stacji bazowej z czujnikami.

Teoretycznie syrena alarmowa emituje dźwięk o natężeniu 110dB, jednak w praktyce po wyjściu z domu i zamknięciu drzwi jest ona praktycznie niesłyszalna. Nie ma co liczyć na zwrócenie uwagi sąsiadów, bardziej polegałbym tu na bezpośrednich informacjach wysyłanych do nas przez urządzenie.

Podsumowanie

Smanos W100 to niewątpliwie urządzenie ciekawe. W chwili tworzenia tego testu urządzenie można nabyć w cenie od 505 złotych. Konieczny może okazać się też zakup dodatkowych czujników, ponieważ zestaw jest dość ubogi.
Konfiguracja faktycznie jest prosta i poradzi sobie z nią każdy. Mi osobiście do gustu nie przypadł wygląd urządzenia.

Plusy:

  • łatwość konfiguracji i instalacji
  • cena

Minusy:

  • zbyt cicha syrena
  • mała ilość czujników
  • zwracający uwagę wygląd
  • aplikacja: brak języka polskiego, brak wersji dla telefonów z systemem Windows

Redakcja

leave a comment

Create AccountLog In Your Account