Smanos X500 – recenzja systemu alarmowego Plug & Play

X500

rekomendacjapoSystem alarmowy firmy Smanos to w założeniu prosty w instalacji system alarmowy, przeznaczony dla domów i małych biur. Nieskomplikowana instalacja oznacza, że dołączone czujki nie wymagają parowania z bazą oraz dodatkowej konfiguracji. Cały proces został uproszczony do minimum i w zasadzie polega wyłącznie na podłączeniu zasilania do bazy oraz rozmieszczeniu czujnika ruchu oraz czujników otwarcia drzwi/okien w odpowiednich miejscach. Czy jest to kierunek, w jakim zmierza obecnie branża zabezpieczeń? Do tej pory instalacji takich systemów podejmowali się jedynie wyspecjalizowani instalatorzy, co dodatkowo podnosiło całkowity koszt zabezpieczenia domu. Czy mimo prostoty system Smanos zapewnia jakikolwiek poziom ochrony? Czy sprawdzi się w przypadku włamania lub wykrycia intruza? Sprawdźmy!

Specyfikacja z pudełka:

 • Bezprzewodowy system alarmowy typu „Plug-n-Play”
 • Sterowanie z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji mobilnej
 • Obsługa wymaga włożenia karty SIM GSM (brak karty w zestawie)
 • Powiadomienie przez SMS lub połączenia głosowe
 • Klawiatura dotykowa z wyświetlaczem LCD
 • Możliwość zaprogramowania czasu włączenia i wyłączenia alarmu
 • Akcesoria wewnątrz sparowane
 • Możliwość rozbudowy do 50 czujników

1

Samo pudełko jest dosyć duże, wewnątrz znajduje się plastikowa wkładka, w której producent umieścił poszczególne elementy zestawu. Rozwiązanie to zapewnia dobrą ochronę przed uszkodzeniami podczas transportu. Zestaw w pudełku to:

 • Stacja bazowa z przyciskami dotykowymi oraz ekranem LCD
 • 2 bezprzewodowe czujniki otwarcia drzwi/okien
 • 2 wielofunkcyjne piloty zdalnego sterowania
 • 2 tagi RFID
 • Bezprzewodowa czujka ruchu PIR
 • Zasilacz do stacji bazowej
 • Uchwyt do postawienia stacji bazowej na biurku
 • Uchwyt do powieszenia stacji bazowej na ścianie
 • Zestaw kołków i śrub montażowych
 • Kartę gwarancyjną
 • Certyfikat przeprowadzenia kontroli jakości
 • Instrukcję obsługi (w języku angielskim)
 • Kawałki taśmy dwustronnej
 • Naklejkę ostrzegającą o systemie alarmowym

2

Zawartość pudełka także odpowiada za ułatwienie instalacji systemu – nie potrzebujemy absolutnie żadnych dodatkowych elementów, wszystko otrzymujemy w jednym pudełku. Prawdziwe Plug’n’Play!
22
Wygląd i budowa poszczególnych elementów
Najważniejszym i przez to najlepiej wykonanym elementem jest stacja bazowa. Front ma kształt prostokąta o zaokrąglonych rogach, a całość ma wymiary około 220 x 130 x 26mm (długość x szerokość x głębokość). Stacja bazowa jest w całości wykonana z białego, matowego plastiku, a jedynie ekran oraz przyciski dotykowe zostały pokryte błyszczącym materiałem. Na froncie znajduje się dodatkowo szara plastikowa obwódka oraz otwory wentylacyjne, skrywające również głośniki wbudowanej syreny, które dodają stacji bazowej elegancji.

3458

Tył urządzenia to naklejka informująca o częstotliwości pracy wbudowanego modułu GSM oraz parametry zasilania (12V/500mA). Powyżej naklejki znajdują się otwory pozwalające na montaż dwóch rodzajów uchytów – jednego do powieszenia urządzenia, oraz drugiego, który umożliwia jego postawienie, jak np. ramki ze zdjęciem. Tutaj znajduje się też główny włącznik stacji bazowej oraz czujnik sygnalizujący zdjęcie stacji bazowej ze ściany, czy podniesienie go z biurka. Poniżej naklejki producent umieścił kolejno złącze serwisowe (mini-USB), złącze zasilania, przewodowe złącza do podłączania czujki, zamka elektronicznego oraz syreny.

6724

Bezprzewodowy czunik ruchu został wykonany z podobnego białego, matowego plastiku. Jest to niewielki czujnik o deklarowanym przez producenta zasięgu wynoszącym 8m przy 110° polu widzenia. Maksymalna odległość od stacji bazowej to 80 metrów (ograniczenie wynikające z łączności radiowej). Rozmiary tego czujnika to 101.5 x 59 x 37.5 mm.

131415192021

Kolejny element zestawu – bezprzewodowe czujki otwarcia drzwi/okien również zostały wykonane z białego matowego plastiku. Montuje się je równolegle do siebie, jedna część na framudze drzwi/okien, a druga na samych drzwiach lub oknie. Po rozwarciu tych elementów uruchamiają one alarm. Wymiary tej czujki to 72 x 28 x 10 mm (nadajnik) oraz 58 x 14 x 9.5 mm (element z magnesem).

1617

Dołączone piloty umożliwiają zdalne uzbrojenie, rozbrojenie, włączenie trybu domowego oraz uruchomienie alarmu w trybie SOS. Mają one formę breloka do kluczy, co zapobiega ich zgubieniu. Wykonane są z białego matowego plastiku, chociaż nie wyglądają na bardzo solidne. Tagi RFID pozwalają na rozbrojenie systemu przez przyłożenie do stacji bazowej. Warto zaznaczyć, że funkcja ta działa wyłącznie przy aktywnym zasilaniu sieciowym bazy.

9101112

Wszystkie dołączone czujki oraz stacja bazowa zostały wyposażone w baterie, dlatego po zamontowaniu poszczególnych elementów w docelowych miejscach wystarczy wyciągnąć pasek zabezpieczający – tym samym instalacja jest uproszczona do minimum. W otrzymanym do recenzji zestawie 2 piloty sterowania, 2 tagi RFID, czujka ruchu oraz 2 czujki otwarcia drzwi/okien to jedyne dołączone elementy. Nie jest to duża liczba, zwłaszcza, że stacja bazowa obsługuje do 10 pilotów zdalnego sterowania oraz maksymalnie 50 czujników oraz 50 tagów RFID. Jednak dołączone podstawowe 3 czujki sprawdzą się jako mały, ale funkcjonalny system alarmowy. W razie potrzeby kolejne elementy można po prostu dokupić. Wśród dostępego na stronie internetowej wyposażenia dodatkowego można znaleźć 3 modele syren, bezprzewodową klawiaturę RFID oraz 2 typy pilotów zdalnego sterowania i repeater sygnału radiowego. Oprócz tego dostępne są również różnego rodzaju czujki PIR, czujki otwarcia drzwi i okien, detektory dymu, wyciekającego gazu, wody, wstrząsów oraz czujnik reagujący na odgłos tłuczonego szkła.

Najciekawszym elementem wyposażenia dodatkowego jest bezprzewodowa kamera IP z diodami IR o zasięgu 10 m. Jednak niestety nie mieliśmy okazji jej przetestować.

Bardzo podoba mi się udostępnienie dodatkowych akcesoriów w ramach nieobowiązkowego wyposażenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy użytkownik może dobrać czujki i syreny alarmowe konkretnie do własnych potrzeb. Najważniejsze jest jednak automatyczne sparowanie każdego dodatkowego elementu ze stacją bazową.

Funkcje systemu alarmowego Smanos
Opis funkcji zacznę od zaznaczenia, że każda z dołączonych czujek może pracować w kilku różnych trybach (oddzielnie dla każdej z czujek). Kolejno są to
tryb normalny – czujka jest aktywna wyłącznie po uzbrojeniu alarmu
tryb domowy – czujka w tym trybie wyśle do stacji bazowej sygnał o wykryciu zdarzenia (otwarcie drzwi, wykrycie ruchu itp), ale nie zostanie uruchomiony alarm dźwiękowy lub głosowy. Umożliwia to częściowe uzbrojenie systemu i np. dezaktywowanie czujki ruchu w sytuacji, gdy jesteśmy w domu, ale pozostawienie sensorów otwarcia drzwi aktywnych.
tryb czasowy – ustawione w tym trybie czujki wysyłają sygnał do stacji bazowej ze zdefiniowanym przez nas opóźnieniem. Daje to nam na przykład czas na rozbrojenie alarmu po wejściu do domu.
tryb 24-godzinny – tryb ten sprawia, że czujki są aktywne przez cały czas, niezależnie od tego, czy system alarmowy jest rozbrojony, uzbrojony, czy działa w trybie domowym. Funkcja jest przydatna dla czujników dymu, gazu oraz do nadzoru miejsc, które wymagają szczególnego zabezpieczenia przez całą dobę.

Konfiguracja i obsługa systemu alarmowego
Do uzyskania pełnej funkcjonalności wymagane jest włożenie karty SIM do stacji bazowej oraz skorzystanie z aplikacji mobilnej. Umożliwia to późniejsze odbieranie powiadomień SMS oraz połączeń głosowych. Podstawowa konfiguracja może odbywać się za pomocą wiadomości SMS – dostępne opcje oraz strukturę menu można otrzymać po wysłaniu znaku „?“, „??“ lub „???“. Dostępne są tu opcje uzbrajania i rozbrajania systemu za pomocą wiadomości tekstowej, zainicjowanie połączenia głosowego pomiędzy stacją bazową oraz telefonem, a także ustawienia związane z czujkami, czasem opóźnienia dla trybu czasowego czy głośność alarmu i syreny.  

Producent dostarcza też wygodną aplikację mobilną na urządzenia z Androidem oraz iOS, która ma graficzne menu, dlatego nie trzeba pamiętać numerów poszczególnych opcji. Jednak minusem jest fakt, że również korzysta ona z wiadomości tekstowych, dlatego najlepiej wyposażyć się w karty z nielimitowaną liczbą SMSów, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

7

Obsługa stacji bazowej jest bardzo intuicyjna – dostępne na obudowie przyciski odpowiadają za podstawowe funkcje całego systemu: umożliwiają uzbrajanie systemu, częściowe uzbrajanie (tryb domowy), rozbrajanie po podaniu 4-ro cyfrowego kodu, nagrywanie i odtwarzanie wiadomości głosowych oraz wykonywanie połączeń głosowych przy wykorzystaniu karty SIM. Jak na podstawowy system alarmowy jest to całkiem pokaźna liczba funkcji.

2526

Pozytywnie zaskoczył mnie rozbudowany system powiadomień SMS oraz głosowych – możliwe jest ustawienie powiadomień w sytuacjach niskiego poziomu baterii w którejś z czujek, w przypadku próby demontażu czujek, w przypadku zaniku zasilania sieciowego stacji bazowej oraz oczywiście przy wykryciu ruchu, otworzeniu drzwi oraz pozostałych zdarzeniach.

Podczas konfiguracji chętnie korzystaliśmy z dołączonej instrukcji, która choć była po angielsku, to jednak została napisana w czytelny i przystępny sposób. Ilustracje i rysunki pozwalają zrozumieć dany rozdział, pokazują też dokładny sposób montażu czujek.

Testowa instalacja systemu alarmowego
W ramach testów system alarmowy zainstalowaliśmy w dwupokojowym mieszkaniu. Czujka ruchu została ustawiona w korytarzu, jeden z czujników otwarcia został zamontowany na drzwiach do pokoju, a drugi przy oknie w tym pokoju. Stację bazową umieściliśmy wewnątrz pokoju.

Po zamontowaniu czujek i stacji bazowej ustawiliśmy czujnik PIR w tryb domowy, a czujkę w drzwiach do pokoju w tryb czasowy z opóźnieniem 20 sekund – po wejściu do mieszkania mieliśmy dokładnie tyle czasu, aby rozbroić system, zanim uruchomiłby się alarm. Czujka przy oknie pozostała w standardowym trybie pracy.

Cały system był kolejno uzbrajany, ustawiany w trybie domowym oraz rozbrajany. Stacja bazowa sygnalizowała dźwiękiem oraz kolorem przycisków przejście z jednego stanu w kolejny, co zapobiega przypadkowemu uzbrojeniu lub rozbrojeniu. Pilot umożliwiał rozbrojenie systemu już z klatki schodowej. Tag RFID to przydatne rozwiązanie w sytuacji, gdy np. baterie w pilocie się wyczerpią i zapomnimy kodu do rozbrojenia systemu – co zdarzyło się podczas testu 

Podsumowanie
Smanos X500 to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które chcą wyposażyć swój dom lub mieszkanie w niedrogi, ale sprawnie działający system alarmowy. Byłem pozytywnie zaskoczony jakością wykonania oraz dużą liczbą funkcji. Brak potrzeby jakiejkolwiek konfiguracji sprawia, że z instalacją tego systemu poradzi sobie dosłownie każdy. Sugerowana cena detaliczna wraz z 3 czujkami, wynosząca około 550 zł zachęca do zakupu, chociaż zestaw ten nie jest bez wad – moim zdaniem piloty są zbyt delikatne. Brakuje też instrukcji w języku polskim. Mimo to polecam ten zestaw wszystkim tym, którzy jeszcze nia mają w swoim domu systemu alarmowego.

Redakcja

leave a comment

Create Account



Log In Your Account