W minionym tygodniu odbyły się kwalifikacje do Wojskowej Odznaki Górskiej II stopnia (srebrnej) organizowanej przez 1 Batalion Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. W kwalifikacjach, które trwały od 9 do13 września Wojskową Akademię Techniczną reprezentował zespół w składzie ppor. Przemysław Kamela, plut. pchor. Bartłomiej Warmuz i plut. pchor. Radosław Warmuz. Spośród zgłoszonych na początku kwalifikacji 28 uczestników, ostatecznie tylko 15 osób dostąpiło zaszczytu odebrania od instruktorów z 1 BSP Wojskowej Odznaki Górskiej II stopnia. Wśród nich znaleźli się żołnierze z Wojskowej Akademii Technicznej. Jak dotąd wyróżniono tym prestiżowym odznaczeniem w siłach zbrojnych zaledwie 41 żołnierzy. Pierwszymi podchorążymi w historii srebrnej odznaki, którzy uzyskali prawo do jej noszenia byli bracia Warmuz.
Kwalifikacja podzielona była na dwa etapy. Pierwszy etap, dwudniowy, zorganizowany w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, sprawdzał umiejętności wspinaczkowe oraz znajomość zaawansowanych technik linowych wykorzystywanych w taternictwie jaskiniowym i wysokogórskim. Sprawdzian składał się z kilku konkurencji, a zaliczenie ich było warunkiem dopuszczenia do dalszej części zmagań, które obejmowały: poprowadzenie drogi wspinaczkowej w skale o trudnościach od V wzwyż, budowanie stanowisk asekuracyjnych, wykonanie zjazdu zespołu z odzyskaniem liny, wspinaczkę z wykorzystaniem własnych punktów asekuracyjnych oraz skompilowane zadanie czasowe polegające na pokonaniu na przyrządach zaciskowych pętli z punktami pośrednimi zawieszonymi na trzydziestometrowej skale, jak również przejście do zjazdu po linie z przepinkami i węzłem łącznikowym.
Celem drugiego etapu kwalifikacji było zaliczenie przez uczestników trzydniowego marszu na orientację w Bieszczadach o dystansie 92 kilometrów. Żołnierze mogli korzystać tylko z wyposażenia, które mieli przy sobie w momencie rozpoczęcia marszu, dlatego w ich plecakach musiało znaleźć się między innymi dodatkowe umundurowanie ochronne, sprzęt biwakowy, kuchenka polowa, apteczka i ekwipunek nawigacyjny oraz zapas żywności i wody na trzy dni.
Zespół z WAT ma już w planach podejście do kwalifikacji na odznakę I stopnia (złotą), która odbędzie się w lutym przyszłego roku. Przedsięwzięcie to będzie musiało być poprzedzone wieloma treningami i intensywnym okresem przygotowań, ponieważ kryteria stawiane przez organizatorów do zaliczenia kwalifikacji są bardzo wysokie. Wymagać będą od kandydatów nie tylko znajomości skomplikowanych technik ratownictwa wysokogórskiego, ale również doskonałej sprawności w jeździe na nartach skiturowych w trudnym terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
sierż. pchor. Kacper Szulecki
fot. 1 Batalion Strzelców Podhalańskich; WAT
Artykuł Srebrna Wojskowa Odznaka Górska dla żołnierzy WAT pochodzi z serwisu Wojskowa Akademia Techniczna.
źródło: Wojskowa Akademia Techniczna
Srebrna Wojskowa Odznaka Górska dla żołnierzy WAT