Parafrazując klasyka : „Panie doktorze ja porostu czuje się źle kiedy czuje się dobrze.”
Przeglądając doniesienia prasowe z ostatnich 3-4 lat możemy wywnioskować, że w branży ochrony nieustanie są zwolnienia. Z branży liczącej kiedyś około 350 tys. pracowników ochrony zwolniono w tym okresie około 1,5 mln. osób.
Niezależne dane o branży ochrony.
Jak donosi portal wnp.pl w artykule z dnia 7.12.2017 roku bazując na danych Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony, BIG InfoMonitor i BIK. :
Wzrost minimalnej stawki godzinowej i kosztów pracy uderzył w rynek usług ochroniarskich. Z 5 tys. 638 firm ochroniarskich w Polsce w słabej sytuacji finansowej jest 13 proc., a w bardzo złej 21 proc. Spośród ponad 1,9 tys. firm z problemami zdecydowanie słabszą kondycją wykazują się firmy mikro i małe, z zatrudnieniem nieprzekraczającym kilkunastu osób.
źródło: wnp.pl
Dane podawane przez branże ochrony.
Natomiast firma Hunters twierdzi we wpisie na swojej stronie, że branża ma się dobrze:
Sektor ochroniarski znajduje się obecnie w dobrej kondycji. Wyższe koszty i wzrost cen oferowanych usług odczuły wyłącznie małe firmy z tej branży.
Obawy związane ze składkowaniem umów-zleceń i podwyżką minimalnej stawki godzinowej, a dotyczące kondycji finansowej branży ochroniarskiej, okazały się nieuzasadnione. Skutki zmian odczuły wyłącznie mniejsze firmy. Biorąc pod uwagę branżę w ogóle, nie można stwierdzić, by szczególnie ucierpiała.
źródło: Hunters
Tak więc jak to jest szybki przegląd. Ostatni rok przyniósł wzrost liczby KPOF o około tysiąc, ale w tym czasie uprawnienia straciło prawie 6 tys. POF czyli z 91 tys. ludzi którzy powiedzmy coś wiedzy posiadali zostało 85 tys. a 7 tys to ludzie zaczynający prace bez konkretnej weryfikacji ich wiedzy i umiejętności ponieważ dzisiaj, aby zostać KPOF nie trzeba zdawać egzaminu w Komendzie Wojewódzkiej Policji.
Co prawda są miejsca gdzie szkoli się dobrze, ale większość to tylko statyści którzy nikomu nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa.
Dodatkowo tendencja która wzrasta czyli poszukiwanie niepełnosprawnych do pracy w ochronie stwarza zagrożenie dla klientów. Jak osoba niepełnosprawna czyli nie mogąca w pełni normalnie funkcjonować w środowisku pracy lu wymagająca mniejszej lub większej pomocy w tym funkcjonowaniu ma zapewnić bezpieczeństwo naszych rodzin?
Jest dużo zwolnień ponieważ sama praca jest specyficzna i dosyć wymagająca