Szerszy dostęp do broni w Polsce

Szerszy dostęp do broni w Polsce

31 lipca 2017 1 przez Redakcja

Projekt ustawy o szerszym dostępie do broni dla Polaków został pozytywnie rozpatrzony przez sejmową komisję ustawodawczą. Jego zadaniem jest skonkretyzowanie przepisów i ich liberalizacja.

Pomysł Kukiz’15 zaopiniowano pozytywnie w tym miesiącu. Pod głosowanie trafi najpewniej we wrześniu. Stworzony został po konsultacjach z kołami strzeleckimi i myśliwskimi oraz niezrzeszonymi w żadnej tego typu organizacji obywatelami. Proponowaną zmianę prawa skrytykowano na łamach „Gazety Wyborczej”.
– Skandal. Polska stanie się Dzikim Zachodem – powiedział GW gen. Roman Polko.

W Polsce, na stu mieszkańców przypada jedna sztuka broni palnej. Jest to jeden z najniższych wskaźników na świecie. Większe mają nawet takie kraje, jak Szwecja, Czechy czy Estonia.

Obecnie funkcjonujące w naszym kraju prawo, paradoksalnie zapewnia łatwiejszy dostęp do broni czarnoprochowej, niż do broni nowoczesnej. Muszkiety i ogółem broń z pierwszej połowy XIX wieku są uzbrojeniem dużo niebezpieczniejszym dla użytkownika, niż broń z gwintowaną lufą. Z tego typu nie do końca zrozumiałymi rozwiązaniami skończyć ma prawo proponowane przez Kukiz’ 15.

 

Źródło: Pikio.pl