WAT w nowym projekcie badawczym programu Horyzont 2020

Nowy projekt unijnego programu Horyzont 2020 w obszarze Bezpieczeństwa Społeczeństwa został przyznany konsorcjum, w skład którego weszła Wojskowa Akademia Techniczna.

Naukowcy z Instytutu Optoelektroniki WAT wspólnie z 19 partnerami z 12 krajów będą realizować projekt o akronimie RISEN (Real-tIme on-site forenSic tracE qualification – Kwalifikacja śladowych dowodów kryminalistycznych w czasie rzeczywistym na miejscu zdarzenia). Liderem zwycięskiego konsorcjum jest Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (ENEA). Projekt otrzymał dofinansowanie na kwotę 6 995 876,25 EUR.

Celem projektu RISEN jest usprawnienie działań kryminalistycznych w miejscu zdarzenia z zastosowaniem szybkich i możliwie bezinwazyjnych metod analitycznych. „W tradycyjnym podejściu do badań kryminalistycznych znaczna część dowodów z miejsca zbrodni poddawana jest czasochłonnej analizie w laboratorium, które niekiedy jest odległe od miejsca zdarzenia o kilkaset kilometrów” – tłumaczy dr hab. inż. Jarosław Młyńczak, kierujący pracami zespołu Instytutu Optoelektroniki WAT. Jak dodaje, istotnym problemem jest także presja czasowa zbierania materiału dowodowego zanim ulegnie on degradacji w wyniku czynników naturalnych lub planowego działania innych podmiotów pracujących na miejscu zbrodni. A to właśnie szybkie rozpoznanie i zbadanie śladów ma kluczowe znaczenie dla dalszego postępowania i zapobiegania kolejnym zdarzeniom przestępczym. Dokumentowanie i identyfikację materiału dowodowego na miejscu zdarzenia mają umożliwić opracowane w ramach projektu techniki przestrzennego obrazowania i zdalnego wykrywania śladów.

WAT jest liderem części projektu, w której zostaną opracowane wymagania techniczne, operacyjne oraz standardy postępowania w miejscu zdarzenia. Ponadto zespół Instytutu Optoelektroniki WAT będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie i wykonanie laserowego detektora skażeń biologicznych powietrza. Urządzenie to zapewni stały monitoring powietrza w celu ochrony personelu pracującego na miejscu działań kryminalistycznych przed czynnikami biologicznymi.

Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT

Artykuł WAT w nowym projekcie badawczym programu Horyzont 2020 pochodzi z serwisu Wojskowa Akademia Techniczna.

źródło: Wojskowa Akademia Techniczna
WAT w nowym projekcie badawczym programu Horyzont 2020

doniesienia prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Obiekty Handlowe • Łupem złodziei padła odzież o łącznej wartości blisko 3 tysięcy złotych. Rybnik

sob. sty 25 , 2020
KRADLI, KRADLI, AŻ WPADLI! Policjanci z rybnickiej patrolówki zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież w jednym ze sklepów w centrum miasta. Łupem złodziei padła odzież o łącznej wartości blisko 3 tysięcy złotych. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że są poszukiwani przez wymiar sprawiedliwości. Szybko również wyszło na jaw, […]

You May Like

Ostatnie wpisy

KONTAKT

e-mail:

redakcja@portal-ochrony.pl

tel.:

(+48) 513 949 472

adres: 43-178 Ornontowice

ul. Zwycięstwa 136

Wydawa: CERTE – Paweł Bilko

Redaktor naczelny: Paweł Bilko

Archiwa